Strony

piątek, 28 lutego 2014

Jak zrobić syrop z młodych pędów sosny?



SYROP Z SOSNY znany jest jako lekarstwo na kaszel i przeziębienie. Skuteczność syropu sosnowego własnej roboty zależy od jakości pędów. Kiedy i jak zbierać młode pędy sosny? Publikuje sprawdzony przepis na syrop sosnowy.

 

Potrzebujesz:
  • litrowy słoik młodych pędów sosny (przyrost z ostatniego roku);
  • cukier;
  • odrobina wody.
Przygotowanie syropu z sosny:
1. Po zerwaniu młodych pędów delikatnie je myjemy pod bieżącą wodą i kroimy na kawałki wielkości centymetra. Innym sposobem na to, żeby pędy szybciej puściły sok jest ugniatanie ich drewnianym tłuczkiem.
2. Następnie w słoiku układamy na przemian warstwy pędów i cukru (warstwę pędów grubości 3 cm posypujemy 4 łyżeczkami cukru). Na koniec można dodać odrobinę wody.
3. Słoik zakręcamy i odstawiamy w dobrze  nasłoneczne miejsce na około tydzień (przy słonecznej pogodzie) lub dłużej (jeśli na zewnątrz jest pochmurno i deszczowo).
4. Po upływie tego czasu zlewamy do mniejszego słoiczka powstały syrop. Przechowywany w chłodnym i zaciemnionym miejscu nie straci właściwości leczniczych nawet przez kilka lat.

Kiedy i jak zbierać pędy sosny?

Pędy sosny najlepiej zbierać na przełomie kwietnia i maja. Muszą to być jasnozielone przyrosty z brązową, lepką łupinką. Przycinamy je sekatorem albo bardzo ostrym nożem. Najbardziej soczyste mają długość do 12 centymetrów. Dłuższe będą miały już mniej soku. Pędy najlepsze na syrop i miód będą lepkie, warto więc pamiętać o tym, żeby zbierać je w rękawicach. Żeby nie uszkodzić drzewa, nie zbierajmy wszystkich pędów z jednej sosny, a wybierajmy najbardziej soczyste z kilku drzew.

środa, 12 lutego 2014

Magiczny grzybek tybetański.


Kefir – musujący napój z mleka fermentowanego zawierający charakterystyczną mikroflorę ziaren kefirowych, zaliczany do produktów mleczarskich o najwyższych właściwościach odżywczych i najstarszych w grupie mlecznych napojów fermentowanych. Ma przyjemny, orzeźwiający smak. Jest naturalnym probiotykiem. W przemyśle mleczarskim ziarna kefirowe zastępowane są kulturami bakteryjnymi, w wyniku czego uzyskiwany jest produkt zmieniony w stosunku do tradycyjnego.


Kefir to nie tylko kolejny produkt mleczny z półki „nabiał”. Regularne spożywanie kefiru poprawia ogólny stan zdrowia, pomaga walczyć z chorobami i infekcjami i skraca okres rekonwalescencji oraz przyspiesza czas leczenia. Rosyjska literatura naukowa i medyczna zawiera wiele pozycji poświęconych stosowaniu kefiru w leczeniu szerokiej gamy chorób i infekcji. W krajach dawnego bloku wschodniego kefir stosowano i nadal stosuje się w leczeniu choroby wrzodowej żołądka, w chorobach układu dróg żółciowych, zapaleniach przewlekłych jelit, zapaleniach dróg oddechowych (oskrzeli i płuc). 

Pacjenci w rosyjskich szpitalach otrzymują kefir każdego dnia w ramach szpitalnej diety. Szczególnie młode matki są zachęcane do picia kefiru i często jest on również stosowany po okresie karmienia piersią jako pokarm dla rosyjskich dzieci.

W kefirze z grzybka tybetańskiego znajdują się bakterie (Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus lactis) odpowiedzialne za fermentację mlekową, a także żywe kultury grzybów (drożdży).

Organizmy te w procesie fermentacji mleka zamieniają cukier mleczny (laktozę) na kwas mlekowy (dlatego ci, którzy uczuleni są na laktozę, ale uwaga: nie na białko mleka krowiego!, mogą spożywać ten zdrowy napój). Proces fermentacji obniża poziom pH mleka, co hamuje rozwój bakterii, które odpowiedzialne są za psucie i gnicie pokarmów, a tym samym wydłuża okres trwałości i przydatności do spożycia samego kefiru. Ponadto podobnie dzieje się w naszych jelitach po spożyciu tego dobroczynnego napoju – zahamowane zostają toksyczne procesy gnilne trawionych treści przesuwających się w przewodzie pokarmowym. Probiotyczne organizmy funkcjonujące w jelicie osoby spożywającej regularnie pokarmy w nie bogate (tym samym również kefir z grzybka tybetańskiego ), przynoszą korzyści w procesie trawienia, łagodzą objawy schorzeń związanych z przewodem pokarmowym i układem odpornościowym. Dlatego kefir z ziaren grzybka tybetańskiego dzięki usuwaniu toksyn z organizmu pozwala szybko i bezboleśnie ograniczyć także negatywne oddziaływanie alergenów, łagodzi alergie.