Strony

środa, 29 listopada 2017

Boswellia - roślina o działaniu przeciwzapalnym.


Boswellia serrata jest indyjską rośliną z powodzeniem stosowaną w lecznictwie już od kilkuset lat, głównie dzięki jej przeciwzapalnym właściwościom. Choć wciąż nie jest spopularyzowana w szerszych kręgach, a o jej właściwościach niewiele się mówi, istnieje wiele badań udowadniających jej pozytywne działanie, głównie w kontekście kondycji układu ruchu.




Czym jest boswellia serrata i jakie właściwości posiada?

Boswellia serrata to gatunek kadzidłowca – drzewa występującego w Afryce północnej i północno-wschodniej, uprawianego także w Indiach i Arabii. Jego oleisto-gumiaste, rodzynkowate owoce są delikatne i mają brązowawo-żółty kolor. Swoją nazwę rodzajową kadzidłowiec zawdzięcza wytwarzanej przez roślinę żywicy (zwaną Olibanum), która tradycyjnie używana była w roli pachnidła. Boswellia serrata wytwarza również kwasy bosweliowe, zaliczane do triterpenów. Roślina ta znana jest w medycynie indyjskiej, gdzie stosuje się ją w leczeniu stanów zapalnych stawów i kości oraz dolegliwości bólowych kręgosłupa. Olibanum wykazuje również działanie wykrztuśne, antyseptyczne, przeciwlękowe i przeciwnerwicowe. W ajurwedzie, Boswellia serrata uchodzi za skuteczny środek przeciwreumatyczny

Współczesne badania dowiodły, że Olibanum rzeczywiście działa przeciwbólowo, zmniejsza stany zapalne w przebiegu reumatyzmu, wpływa ochronnie na miąższ wątroby, antyproliferacyjnie wobec nowotworów (szczególnie Boswellia carteri), immunomodulująco, uspokajająco, przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie. Wyniki pochodzą głównie z badań na zwierzętach.


100 mg alkoholowego wyciągu z Olibanum daje efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny równy 100 mg fenylobutazonu.