Strony

poniedziałek, 25 lipca 2016

Nalewka młodości, piękności i długowieczności.

Pan Profesor Micha Tombak często mawia, że pożywienie powinno być dla człowieka lekarstwem. 

Ten kto stosuje te zalecenia, nie narzeka na zdrowie. Każdy pokarm, który chcemy zjeść powinien mieć w sobie jakąś wartość leczniczą, a więc jeśli tych wartości w nim nie ma, to takiego pokarmu należy unikać. Kierując się tą myślą, chciałbym polecić wam nalewkę młodości profesora Tombaka.

Jest bardzo prosta w przygotowaniu, a jednocześnie posiada bezcenne właściwości lecznicze i odmładzające, a na dodatek jest wyjątkowo smaczna.

Podstawowym składnikiem nalewki jest: czosnek, posiadający, (co dowiedziono naukowo) ponad sto właściwości leczniczych.

Przypominam najważniejsze z nich: oczyszcza i regeneruje układ krwionośny, jest naturalnym antybiotykiem, działa przeciw wirusowo, przeciw bakteryjnie oraz zwalcza grzyby. Odbudowuje mikroflorę jelita grubego, zabija patogenną florę układu pokarmowego i oddechowego, wzmacnia układ odpornościowy. Reguluje jakość cholesterolu (proporcję LDL/HDL), dezynfekuje drogi moczowe, niszcząc bakterie oporne na antybiotyki. Obniża ciśnienie krwi, spowalnia procesy starzenia.
Ekstrakty z czosnku skutecznie działają przeciwko salmonelli i helikobakter pylori. Czosnek ma działanie przeciwalergiczne, jest pomocny również w zatruciach metalami ciężkimi. Zawiera flawonoidy, flawony, witaminy z grupy B, sole mineralne, selen, fosfor, żelazo, wapń, magnez, german i wiele innych.


Więcej informacji o czosnku jest tutaj.

Związki flawonowe, to organiczne związki chemiczne, które występują w powierzchniowych warstwach tkanek roślinnych. Nadają im intensywny żółty kolor, chronią rośliny przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego oraz atakami owadów i grzybów. Dodatkowo spełniają funkcję przeciwutleniaczy. Do najbardziej znanych związków flawonowych należy rutyna oraz kwercetyna. Zdaniem badaczy w przyrodzie występuje blisko 8000 rodzajów związków flawonowych, z czego lepiej znanych nauce jest zaledwie 500 typów.

Drugim składnikiem jest czerwone wino. 

Wśród wielu jego cech wymienię jedną najważniejszą – zawartość polifenoli, w tym najbardziej poznanej grupy - flawonoidów. Odgrywają one ważną rolę w profilaktyce i leczeniu wielu chorób cywilizacyjnych takich jak: nowotwory, cukrzyca, miażdżyca, choroba Alzheimera i innych dolegliwości ludzi w podeszłym wieku. I chociaż w kręgach naukowych toczą się nieustające spory na temat korzyści prozdrowotnych polifenoli, proponuję przypomnieć sobie słowa Hipokratesa, który mówił, że wino:

 "jest doskonale użyteczne i wskazane dla bolejącego; używane w rozsądnych dawkach pomaga zachować zdrowie i przedłużyć młodość"

Polifenole działają przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antywirusowo. Zapobiegają one także powstawaniu zakrzepów i miażdżycy naczyń krwionośnych. Polifenole łącza się z kolagenem zapobiegając wytwarzaniu się histaminy. W ten sposób zapewniają one ochronę ścianom naczyń krwionośnych. W świetle aktualnej wiedzy można też stwierdzić korzystny wpływ polifenoli na zapobieganie alergiom i obniżaniu poziomu cholesterolu. 
Po ogólnym wstępie podaje przepis na ten cudowny eliksir.

Składniki: 
wino czerwone (rodzaj wg własnych upodobań smakowych) – jedna butelka
polski czosnek (średniej wielkości) – 10-12 główek Uwaga! Główek, a nie ząbków!

Sposób przygotowania:
Czosnek obrać, ząbki przekroić na pół. Do emaliowanego lub szklanego garnuszka wlać wino i na bardzo małym ogniu doprowadzać je do wrzenia w czasie nie krótszym niż 30-40minut. Gdy się zagotuje, natychmiast zdjąć garnek z ognia i wsypać do wina czosnek. Następnie przykryć garnek pokrywką i pozostawić na 6-10 godzin w temperaturze pokojowej. Po upływie tego czasu, odcedzić i przelać z powrotem do butelki, słoika lub karafki.

Naczynie zamknąć i podpisać: "nalewka młodości, piękności i długowieczności".
Przechowywać w lodówce.

Dawkowanie:
Pić nie więcej 30-60 ml na dobę, najlepiej na noc 


WAŻNE: w procesie długiego podgrzewania na wolnym ogniu, większość alkoholu zawartego w winie powinna się ulotnić.