Strony

piątek, 9 listopada 2018

Nowo opatentowane szczepionki na raka mogą blokować jednocześnie wszystkie typy nowotworów
Zespół naukowców Instytutu Badawczego dr Ratha w Kalifornii opracował szczepionkę na raka, która skutecznie hamuje wzrost guzów nowotworowych. Ta szczepionka na bazie peptydów blokuje niektóre enzymy, zwane metaloproteinazami (MMP), które są odpowiedzialne za wzrost i przerzuty wszystkich typów nowotworów oraz za tworzenie się naczyń krwionośnych w guzach (angiogeneza). Naukowcy udowodnili, że szczepienie peptydami, które powodują powstawanie przeciwciał przeciwko MMP-2 i MMP-9 u zwierząt doświadczalnych, prowadzi do znacznego zmniejszenia wielkości i objętości guza. 


W badaniu, grupa zwierząt doświadczalnych została zaszczepiona wspomnianymi peptydami. Następnie, zarówno zaszczepionej grupie doświadczalnej, jak i nieszczepionej grupie kontrolnej zostały wstrzyknięte komórki nowotworowe w celu wywołania powstawania guzów nowotworowych. Na koniec badania zmierzono wielkość i objętość guzów w obu grupach. U zaszczepionych zwierząt zaobserwowano średnie zmniejszenie objętości guza o 76%. Szczególnie godny uwagi był fakt, że u niektórych zaszczepionych zwierząt w ogóle nie rozwinął się rak. 

Badanie to zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Cellular Medicine andNatural Health1

Obecnie, każdego roku na raka umiera ponad 7 milionów osób, a liczba zgonów na całym świecie nadal rośnie. Ani chemioterapia, ani radioterapia, ani też wprowadzone w ciągu ostatnich dwóch dekad terapie z zastosowaniem przeciwciał monoklonalnych (Mabs) nie były w stanie zmienić tej tendencji. Przedstawione tu nowatorskie podejście terapeutyczne budzi uzasadnione nadzieje na zasadniczą zmianę tej sytuacji. W porównaniu z Mabs lub cząsteczkami biopodobnymi (Biosimilars), szczepionka przeciwko MMP zapowiada się jako znacznie bardziej skuteczna i opłacalna. Podczas gdy Mabs/Biosimilars są ukierunkowane tylko na poszczególne typy nowotworów, szczepionka przeciwko MMP może hamować wszystkie typy nowotworów w tym samym czasie, niezależnie od zaatakowanego narządu i rodzaju komórek nowotworowych. Ponadto, podczas gdy Mabs/Biosimilars wymagają zazwyczaj wstrzykiwania raz lub dwa razy w miesiącu, szczepionka przeciwko MMP wymagałaby tylko jednego szczepienia, które po kilku latach należałoby odświeżyć. 

Zakładając pomyślny rozwój badań klinicznych, szczepienie przeciw MMP to koszt poniżej 10 dolarów na pacjenta, co byłoby znacznie tańsze niż terapie Mabs/Biosimilars, które kosztują od 100.000 do 700.000 dolarów na pacjenta rocznie. To nowe podejście mogłoby być zatem pierwszą terapią przeciwnowotworową, która umożliwiłaby kompleksowe i skuteczne zwalczanie raka również w krajach rozwijających się. Przede wszystkim to nowatorskie podejście terapeutyczne ze szczepionkami przeciwko MMP może potencjalnie zapobiec rozwojowi raka, zanim się on rozwinie. Torowałoby to drogę do wyeliminowania nowotworów. W celu ochrony tej cennej technologii przed przechwyceniem jej przez pewne branże inwestycyjne, Instytut Badawczy dr Ratha uzyskał już w wielu krajach ochronę patentową dla tych szczepionek. Stwarza to warunki do tego, aby ta obiecująca metoda terapeutyczna pozostała przystępna zarówno dla pacjentów, jak i dla publicznego systemu opieki zdrowotnej na całym świecie. Instytut Badawczy dr Ratha zaprasza prywatne i rządowe instytuty badawcze, jak również inne instytucje do wspólnego rozwijania tej obiecującej terapii do zastosowań klinicznych w celu skutecznego leczenia i zapobiegania nowotworom na całym świecie – i długoterminowo do ich eliminacji. 


Uzasadnienie opracowania szczepionki przeciwnowotworowej bazującej na peptydach MMPKontakt: dr Aleksandra Niedzwiecki dyrektor generalny (CEO) Instytutu Badawczego dr Ratha 

E-Mail: contact@drrath.com 

Przypisy: 
1 Journal of Cellular Medicine and Natural Health 
2 przykładowe, amerykańskie numery patentowe 8003110 i 8067009

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz