Strony

środa, 25 października 2023

Mikroskładniki odżywcze a borelioza


 

Borelioza, zwana też chorobą z Lyme, to zakażenie bakteryjne przenoszone przez kleszcze i jest najczęstszą chorobą wektorową w Stanach Zjednoczonych i Europie. Wywołuje ją bakteria z gatunku Borrelia, która jest przenoszona przez kleszcze ze zwierząt na ludzi. Ze względu na niespecyficzne objawy grypopodobne, takie jak ból głowy, zmęczenie, gorączka, wysypka i bóle stawów, trudno jest zdiagnozować i leczyć boreliozę we wczesnym stadium. Jeśli bakteria nie zostanie wyeliminowana, pojawiają się kolejne objawy, które mogą trwać miesiącami lub latami i znacznie obniżają jakość życia danej osoby. Różne antybiotyki nie są w pełni skuteczne, zwłaszcza w przypadku utajonych form bakterii, a ponadto zwiększają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Borelioza: Naturalne związki hamujące wzrost patogenu Borrelia

Borrelia sp. występuje w trzech formach morfologicznych, które pozwalają jej przetrwać w zmiennym, a nawet nieprzyjaznym środowisku. Są to formy aktywne zwane spirochetami oraz formy utajone zwane formami okrągłymi i biofilmem. Objawy choroby z Lyme wskazują na odpowiedź zapalną organizmu na zakażenie. Naukowcy z Instytutu Badawczego Dr Ratha badali różne związki naturalne przeciwko Borrelia na poziomie komórkowym. Nasi naukowcy przetestowali 45 związków naturalnych przeciwko wszystkim formom morfologicznym dwóch gatunków Borrelia: Borrelia burgdorferi sensu stricto (patogen wywołujący chorobę z Lyme w USA) i Borrelia garinii (patogen wywołujący chorobę z Lyme w Europie). Wyniki naszych badań wykazały, że wszystkie testowane związki hamowały wzrost bakterii aktywnych spirochetów. W przypadku bardziej odpornych, utajonych form Borrelia, najskuteczniejszymi substancjami, które mogły je wyeliminować, były: kwas cis-2-decenowy, kwas rosmarinowy, baicaleina, monolauryna, luteolina i kelp (jod). Zachęcające jest to, że biofilmowe kolonie tworzone przez Borrelia burgdorferi, które są najtrudniejsze do leczenia, zostały zredukowane przez baicaleinę, luteolinę, monolaurynę, kwas cis-2-decenowy i kelp (jod). Ponadto baicaleina i monolauryna wykazały działanie prewencyjne, zmniejszając tworzenie biofilmu przez Borrelia garinii.

Borelioza – skuteczne naturalne leczenie

Potwierdziliśmy skuteczność połączenia baikaleiny, luteoliny, kwasu rozmarynowego, monolauryny, kwasu cis-2-dekenowego i kelpu (jodu) wobec obu form Borrelia sp. in vivo. Działanie antybakteryjne tych mikroelementów było porównywalne ze skutecznością standardowego protokołu leczenia antybiotykami w chorobie z Lyme. Co więcej, wykazały one również działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Połączenie to zostało przetestowane w pilotażowym badaniu klinicznym na pacjentach z boreliozą, którzy wcześniej przyjmowali kilka serii antybiotyków bez żadnej poprawy. Po sześciu miesiącach przyjmowania kombinacji naturalnych związków 65% uczestników zauważyło znaczną poprawę w zakresie objawów i było w stanie rozpocząć pracę oraz powrócić do normalnych codziennych czynności. Siedemnaście procent uczestników zauważyło umiarkowaną poprawę objawów w odniesieniu do poziomu energii i ogólnego samopoczucia.

Aktualne statystyki wskazują, że każdego roku u około 35 000 Amerykanów diagnozuje się boreliozę. CDC podaje jednak, że liczba ta jest znacznie zaniżona, a rzeczywista liczba przypadków może wynosić nawet 476 000 rocznie w Stanach Zjednoczonych. Standardowe leczenie antybiotykami może zmniejszyć liczbę bakterii, jeśli zostanie zastosowane we wczesnym stadium, ale nie pomaga w poprawieniu objawów, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych stadiach boreliozy. Dlatego bezpieczne związki naturalne, które mogą kontrolować kilka mechanizmów biologicznych związanych z tą infekcją i wykazują skuteczność naukową porównywalną z leczeniem antybiotykami, mogą stanowić zachęcającą alternatywę.

 

Źródła:
A Goc, et al., Journal of Applied Microbiology 2015, 119: 1561-1572

A. Goc, et al., Therapeutic Adv in Chronic Disease 2020, 11:1-13

https://fundacja-zdrowia.pl/mikroskladniki-odzywcze-a-borelioza/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz